הרש"ש, ר' שלום שרעבי

רבנו הרב שר שלום מזרחי דידיע שרעבי זצוק"ל (תפ"ג – תקל"ז), או בכינויו "הרש"ש הקדוש", מחבר ספרי אמת ושלום (פירוש השמ"ש על ע"ח), רחובות הנהר (מבאר הקדמות רבנו האר"י), נהר שלום (מבאר כוונת התפילה, המצוות והיחודים), סידור תפילה עם כוונות, תיקונים שונים (תיקון האלמנה, תיקון החולה , תיקון הקרי, תיקון השק והאפר, תיקון הטבילה, תיקון מצוות הצדקה, תיקון המלקות, תיקון קבלת ד' מיתות בי"ד ותיקון המגיפה) ותפילות (תפילה לחצות לילה ותפילה לעת צרה)
נולד בצנעא שבתימן, לאביו יצחק שרעבי, שהיה תלמיד חכם אך פרנסתו דחוקה, הוא התפרנס מרוכלות בשווקים וברחובות. כאשר נפטר אביו יצחק, היה מוטל על כתפיו לדאוג לפרנסת המשפחה ולהמשיך במלאכת הרוכלות של אביו.
באחד הימים עבר הרש"ש הצעיר באחד הרחובות של בני ערב, כשהוא מכריז על מרכולתו. ראתה אותו ישמעאלית, שחמדה יופיו ותוארו, והזמינה אותו לביתה, בתואנה שהיא מבקשת לבחור מספר דברים ממרכולתו. כאשר נכנס הבחור שלום לביתה, נוכח לדעת שכוונת הישמעלית לדבר עבירה. ללא היסוס קפץ מן החלון הגבוה שהוא ממלמל דברי תפילה ונודר לעלות לירושלים, אם יצילהו הקב"ה מאותה קפיצה.
נאמן לנדרו, קם ועלה לארץ ישראל. נסע לעדן, ומשם עבר דרך המפרץ הפרסי לבבל, בצרה ובגדד, שם למד בספר הזוהר, בישיבה שעל קברו של הרב יצחק גאון, עד שמצא שיירה לדמשק. שם שימש לפרנסתו, כמשרתו של הרב שמואל פרחי, יועצו הכלכלי של הפחה של דמשק . הוא הגיע לחלב עמד בקשרים עם חכמי העיר, ובין השאר חלק עליהם בשאלה הלכתית בנוגע למצוות אכילת כזית מצה בפסח. ומשם המשיך אל ארץ ישראל.
על פי המסופר הוא עבד כשמש בית כנסת, בישיבת המקובלים בית אל, אצל ראש הישיבה, הרב גדליה חיון. הרש"ש עקב אחרי הלומדים, והתעמק בכל הנלמד בישיבה, ולעיתים קרובות סייר בין קברות הצדיקים הקבורים בהר הזיתים. הוא נהג לשבת בקרן זוית של חדר הישיבה, והיה שומע את הקושיות וההתלבטויות שהתקשו בהם הרב חיון ותלמידיו. כדי לעזור להם, נהג הרש"ש לכתוב בפתקים, תשובות לאותן הקושיות, והניחם בספרו של הרב חיון. התשובות שבפתקים הפתיעו את הרב חיון והאירו את עיניו, כשניסה לברר מי כתב דבר זה, תלמידיו אמרו שאין להם חלק במעשה זה. בתו של הרב גדליה, החליטה להתחקות על הנעשה, וגילתה כי השמש הוא האחראי לשימת הפתקים. מיד הודיע זאת לאביה, שהשביע את הרש"ש לגלות לו האם זה הוא, ולאחר שהתגלו יכולותיו, התחתן עם חנה חיון, בתו של ראש הישיבה, ולאחר פטירת חותנו מונה לראש הישיבה.
תןך זמן קצר, התפרסם שמו של הרש"ש, בירושלים ובכל א"י, כאיש ענק רוח ורבים באו להתברך מפיו. בנו הרב חזקיהו יצחק שרעבי ונכדו הרב רפאל אברהם שלום מזרחי שרעבי שימשו אף הם בראשות הישיבה.
הרש"ש עמד בראש חברת רבנים מפורסמים שנקראה "חברת אהבת שלום" ובין תלמידיו היו החיד"א, הרב יום טוב אלגאזי (מהרי"ט אלגאזי), ר' חיים דילרוזה ור' גרשון מקיטוב (גיסו של הבעל שם טוב). תלמידים אלה היו כמעט בני גילו של הרש"ש (ר' גרשון מקיטוב היה מבוגר מהרש"ש ביותר מעשרים שנה) ולמרות זאת נחשב הרש"ש בעיניהם לרבם.
הרש"ש שלח את תלמידו המהרי"ט אלגאזי להסתובב בקהילות אשכנז כדי להתרימם לחיזוק ישיבת בית אל והיישוב היהודי בירושלים. במהלך סיורו התקבל בכבוד וגדולי הרבנים בקשו ממנו את סידורו של הרש"ש לעיון. היו אלה בעל ספר "ההפלאה" ר' פנחס הורוביץ, המקובל רבי נתן אדלר ותלמידו ר' משה סופר, ה"חת"ם סופר". רבי נתן אדלר אף הביא מטורקיה רב שילמד אתו את ההגייה הספרדית, כדי שיוכל להתפלל על פי סידורו של הרש"ש. גם קהילות נוספות בעולם שאלו שאלות את הרש"ש. אחת מתקנותיו המפורסמות הייתה כי המקובלים יערכו תיקון חצות בכותל המערבי.

עֵץ הַחַיִּים הִיא לַמַּחֲזִיקִים בָּהּ וְתוֹמְכֶיהָ מְאֻשָּׁר

היה שותף וחזק את מפעל הישיבה ולימוד התורה:
  • מלגות לאברכים
  • סיוע בהוצאת והדפסת ספרי קבלה פנימיים
  • סיוע בהוצאה והדפסת ספרים תורניים לכלל הציבור
  • בית מדרש וירטואלי
 

ישיבת המקובלים "בית אל"

רחוב בית אל 9 ירושלים מיקוד: 9751650

ת. ד. 14123 ירושלים מיקוד: 9114101

מספר עמותה: 580056240

טלפון: 02-6275073

פקס: 02-6263413

E-mail: mf.betel@gmail.com

www.mekubalim.org

Translate »
%d בלוגרים אהבו את זה: